Сделать домашней|Добавить в избранное
 
 
» » Як працівнику захистити свої права
на правах рекламы

Як працівнику захистити свої права

Автор: Adminius от 8-02-2012, 15:26
  • Не нравится
  • 0
  • Нравится

Редакція звернулася до головного державного інспектора України з питань праці Андрія ЧЕРКАСОВА з проханням відповісти на деякі запитання щодо нагляду за додержанням законодавства про працю.

 

- Скільки торік було проведено перевірок і які це дало результати?


- Минулого року державні інспектори праці провели понад 42 тис. перевірок на більш як 34 тис. підприємствах, установах та організаціях і виявлено майже 142 тисяч порушень трудового законодавства.

Найчастіше порушуються закон щодо оплати праці (81,6 тис.), робочого часу і часу відпочинку (25,7 тис.), укладання і виконання трудових договорів (14,8 тис.) та порядку ведення трудових книжок (8,4 тис. порушень).

 

- Які методи впливу застосовуються до керівників підприємств-порушників?


Роботодавцям внесено 36,2 тис приписів про усунення порушень. Складено та передано до суду 28,2 тис. протоколів про адміністративні правопорушення, з них майже по 25 тис, або 88,6% судами винесено рішення, в тому числі з накладанням штрафних санкцій - 18,5 тис на загальну суму 10,2 млн. грн.

За невиконання законних вимог щодо усунення виявлених порушень державними інспекторами праці винесено 4389 постанов з накладанням штрафів на винних посадових осіб на загальну суму 4,04 млн. грн. Загалом до адміністративної відповідальності притягнуті 32,5 тис. керівників (на 95% перевірених підприємствах). Загальна сума накладених судами та державними інспекторами праці штрафних санкцій становить 14,2 млн. грн.

До дисциплінарної відповідальності притягнуті 14,3 тис. керівників підприємств. Внесено 4,6 тис. подань до правоохоронних органів для вирішення питання про притягнення порушників трудового законодавства до кримінальної відповідальності, за якими було порушено 1275 кримінальних справ.

 

- Які заходи впливу застосовуються до керівників підприємств, де є борги із заробітної плати?


- Протягом минулого року державні інспектори праці провели 7312 перевірок на 4997 підприємствах-боржниках з виплати заробітної плати. Складено та передано до суду 4345 протоколів про адміністративні правопорушення, з них по 3840 (88,4%) судами винесено рішення, в тому числі з накладанням штрафних санкцій ~ 2990 на загальну суму 2,2 млн. грн. Винесено 1794 постанови про накладення штрафів за невиконання законних вимог посадових осіб Держпраці на загальну суму 1,6 млн. грн. Внесено 2802 подання власникам про притягнення до дисциплінарної відповідальності. До правоохоронних органів передані 2657 матеріалів перевірок, за якими порушено 560 кримінальних справ за несвоєчасну виплату заробітної плати. Загалом до адміністративної відповідальності притягнуті 6139 посадових осіб підприємств-боржників. Загальна сума накладених судами та державними інспекторами праці штрафних санкцій становить 3,8 млн. грн.

На вимоги державних інспекторів праці 299 тис. працівникам виплачено заборгованість з виплати заробітної платні на суму 696,6 млн. грн.

 

- Що втрачають працівники, отримуючи зарплатню «в конверті»? Як цьому протидіяти?


Кожен, хто наймається на роботу, має пам'ятати, що неоформлений трудовий договір є не лише грубим порушенням трудового законодавства, а й тягне за собою низку проблем для самого працівника. Це, зокрема, несплата за нього страхових внесків, і, як наслідок, невключення відповідного   періоду   роботи   до   страхового   стажу,   втрата   права   на матеріальне забезпечення у період непрацездатності, відпустку, а в майбутньому - мала пенсія.

Легалізувати трудові відносини нелегко. Потрібно довести, що у певний період часу працівник перебував у трудових відносинах з роботодавцем. А це встановлюється виключно судом. Факти виконання трудових обов'язків можуть бути підтверджені документами, ведення яких не передбачено трудовим законодавством, а також показаннями свідків. Так працівнику треба звертатися до суду за місцем проживання.

 

- Трапляється, що керівники підприємств примушують працівників брати відпустки без збереження заробітної плати, посилаючись на недостатнє фінансування і відсутність коштів на виплату заробітної плати. Чи законно це?


- Раніше статтею 84 КЗпП передбачалася можливість надання працівникам у порядку, визначеному колективним договором, відпустки без збереження заробітної плати в разі простою підприємства, установи, організації з незалежних від працівників причин. Сьогодні цієї норми немає. Статтею 25 Закону України "Про відпустки" визначено підстави, за яких  працівнику обов'язково надається відпустка без збереження заробітної плати, а також її максимальну тривалість. Відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинамиможуть надаватися працівнику за його заявою та за згодою роботодавця і тривати не більше 15 календарних днів на рік.

 

- Чи має право керівник без згоди працівника зменшити йому тривалість робочого часу з відповідною оплатою?


- Неповний робочий час може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом. Якщо це відбувається з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, працівника необхідно  обов'язково попереджати не пізніше ніж за два місяці.

Якщо зменшення тривалості робочого часу провадиться на підставі особистої заяви працівника, то початок введення неповного робочого часу визначається за погодженням сторін. Оплата праці при цьому проводиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Якщо колишні істотні умови праці не можуть бути збережені, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється відповідно до п.6 ст.36 КЗпП.

Законодавством не передбачено порядку надання працівником згоди на продовження роботи. Тому, якщо працівник не повідомив письмово роботодавця про те, що він відмовляється працювати на умовах неповного робочого часу, а став до виконання трудових обов'язків після закінчення строку попередження, вважається, що він надав таку згоду.

 

- Куди слід звертатися працівнику, якщо він вважає, що його звільнено незаконно? Який порядок поновлення на роботі в такому разі?


- Згідно зі ст. 232 КЗпП трудові спори щодо поновлення на роботі незалежно від підстав звільнення розглядаються безпосередньо судами. Якщо працівник вважає, що його звільнено без законних підстав, він повинен звернутися з позовною заявою про поновлення на роботі до місцевого суду. Строки такого звернення визначені ст.233. У справах про звільнення працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору в місячний строк з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника, ухвалене судом, підлягає негайному виконанню. Якщо працівник вважає, що його права порушені, він може звернутися до Державної інспекції України з питань праці. Це оптимальний шлях одержати кваліфікований висновок спеціалістів у сфері законодавства про працю. Контакти можна знайти на нашій веб-сторінці.

 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь.
Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.

Комментарии:

Оставить комментарий